Jak sprawdzić ruiny Majów Tulum

Ostatnia aktualizacja: 3/30/22 | 30 marca 2022

Kiedy byłem w Tulum, wróciłem do ruin Tulum. Podczas gdy Modern Tulum jest przepełnioną pułapką turystyczną, starożytne Majowe City jest obowiązkowe, jeśli jesteś w okolicy. Chociaż odwiedziłem w 2011 roku, chciałem je ponownie zobaczyć, ponieważ a) są tak oszałamiające i b), aby zobaczyć, jak rozwinął się ten obszar.

Aby pomóc Ci jak najlepiej wykorzystać swoje wymeldowanie (i pokonać tłumy), oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby zaplanować podróż do ruin Tulum:

Spis treści

Historia ruin Tulum

Ruiny Tulum

Kiedy sprawdzić ruiny Tulum

Jak dostać się do ruin Tulum

Historia ruin Tulum

Zbudowany w latach 1200-1500 n.e. Tulum był pierwotnie znany jako Zamá, co oznacza „miasto świtu”. Był to kwitnąca stolica i miasto handlowe ze względu na fakt, że miał dostęp zarówno do tras handlowych ziemi, jak i wody. Było to łatwo obronne i stało się kluczowym centrum handlowym dla pobliskiej Chitzen Itza. Region był zamieszkany aż do 564 roku n.e., a miasto rozwijało się, dopóki Hiszpanie nie przybyli i zniszczyło go w 1518 roku.

Około 500 osób mieszkało w centrum miasta, podczas gdy do czasu przybycia hiszpańskiego mieszkało do 10 000. Znaczna część miejscowej populacji uległa chorobom wprowadzonym przez Europejczyków niedługo po ich przybyciu i podboju. Następnie Tulum został porzucony i pozostawiony do dżungli.

Po ponownym odkryciu w 1840 roku stał się jedną z najpopularniejszych ruin w Meksyku.

Jest niesamowicie piękny, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego lokalizację w pobliżu oceanu. Kilka budynków jest nadal nienaruszonych, a wiele innych leży w różnych etapach rozkładu.

Ruiny Tulum

Masz oszałamiającą świątynię fresków. (Uwaga: to nie są oryginalne nazwy. Są to nazwy archeolodzy podawane budynkom.) Jest to jedna z najważniejszych struktur w Tulum. Był również używany jako obserwatorium do śledzenia słońca. Istnieje kilka rzeźb „nurkowego Boga” (Wenus) tutaj. Zewnętrzna świątynia ma rzeźby w trzech niszach, w tym centralnej postaci reprezentującej zstępującego Boga Wenus i ludzkie postacie wykute w fryzie.

W południowo -zachodnim i północno -zachodnim zakątkom znajdują się małe konstrukcje, które zostały zidentyfikowane jako wieże zegarkowe, pokazując ponownie, jak dobrze broniło miasta. Tulum był chroniony z jednej strony znaczny blef, który przyjąłby wspaniałą energię i pracę w imieniu Majów.

W ścianie znajduje się pięć wąskich bram, z których każda po stronie północnej i południowej i jedna na zachodzie. Mały cenot po północnej stronie ściany zapewnił całe miasto wodę.

Castillo (zamek) jest największym budynkiem w Tulum i prawdopodobnie służył jako punkt orientacyjny dla żeglarzy. W górnych pokojach znajdują się motywy węża, a budynek był pierwotnie pomalowany na czerwono i pokryty sztukateracją.

Dom kolumn jest jedną z bardziej złożonych struktur w Tulum. Prawdopodobnie został zbudowany. W kształcie „L”, sześć kolumn wspierało dach. Prawdopodobnie mieszkał tutaj ktoś ważny.

W pobliżu świątynia oznacza przerwę w rafie barierowej, która jest naprzeciwko miejsca. Tutaj znajdziesz zatoczkę i plażę, która byłaby idealna do handlu kajakami.

Kiedy sprawdzić ruiny Tulum

Dziś obszar wokół ruin jest teraz bardzo rozwinięty ze sklepami, barami, a nawet Starbucks. Jest tu też wielu ludzi. Najlepiej jest przyjść między 8-9 rano lub po 3-4:00, aby uniknąć słońca, a także wszystkich wycieczek z Playa del Carmen i Cancun. To miejsce jest spakowane, więc przyjedź wcześnie lub późno, aby pokonać tłumy.

Możesz zobaczyć ruiny w około godzinę, choć możesz spędzić bliżej dwóch, jeśli planujesz pływać.

Możesz także pływać tutaj (przynieś kostium kąpielowy!) Pod starą zrujnowaną fortecą, co jest niesamowitym doświadczeniem. Jednak plaża szybko się zapełnia, więc jeśli chcesz pływać, pamiętaj, aby dotrzeć wcześnie!

Chociaż ruiny są bardziej turystyczne niż podczas mojej pierwszej wizyty, wciąż są tak oszałamiające i zapierające dech w piersiach, jak pamiętam i zdecydowanie warto je odwiedzić. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem historii takiej jak ja, jest wiele do zobaczenia i doceniania.

Jak sprawdzić ruiny Tulum

Ruiny znajdują się około 3 kilometrów (1,8 mil) od miasta Tulum. Możesz dotrzeć do ruin w niecałe 2 godziny od Cancun i po około 45 minut od Playa del Carmen.

Z miasta Tulum możesz dotrzeć do ruin pieszo w niecałą godzinę. W przeciwnym razie możesz wziąć 10-minutową taksówkę za około 150 mxn (7,50 USD).

Ruiny są otwarte codziennie od 9:00 do 17:00 i kosztują 80 MXN (4 USD). Parking pojazdów kosztuje około 100 mxn (5 USD).

Poleciłbym również zatrudnienie przewodnika. To około 680 mxn (35 USD) (niezależnie od tego, jak duża jest twoja grupa). Oznakowanie tutaj nie jest super świetne. Otrzymasz wiele więcej informacji i szczegółów za pomocą przewodnika.

***
Chociaż nie jestem wielkim fanem Tulum, te ruiny są obowiązkowe. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem historii takiej jak ja, warto poświęcić czas na zamknięciemi. A jeśli postępujesz zgodnie z powyższymi wskazówkami, będziesz mógł sprawdzić bez tłumów, dzięki czemu doświadczenie jest jeszcze bardziej niezapomnianym!

Zarezerwuj swoją podróż do Meksyku: porady logistyczne i sztuczki
Zarezerwuj swój lot
Użyj Skyscanner, aby znaleźć niedrogi lot. Są moją ulubioną wyszukiwarką, ponieważ wyszukują strony internetowe i linie lotnicze na całym świecie, więc zawsze wiesz, że nie ma żadnego kamienia!

Zarezerwuj swoje zakwaterowanie
Możesz zarezerwować swój hostel w Hostelworld, ponieważ mają one największe zapasy i najlepsze oferty. Jeśli chcesz pozostać gdzieś niż hostel, użyj Booking.com, ponieważ konsekwentnie zwracają najtańsze stawki dla pensjonatów i tanich hoteli.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróży
Ubezpieczenie podróży ochroni cię przed chorobą, obrażeniami, kradzieżą i odwołaniem. Jest to kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Nigdy nie wybieram się na wycieczkę, ponieważ musiałem go używać wiele razy w przeszłości. Moje ulubione firmy, które oferują najlepszą usługę i wartość, to:

Bezpieczeństwo (najlepsze dla koczowników)

World Nomads (najbardziej wszechstronny)

Zapewnij moją podróż (dla osób powyżej 70)

Medjet (dodatkowe pokrycie ewakuacji)

Szukasz najlepszych firm, z którymi można zaoszczędzić pieniądze?
Sprawdź moją stronę zasobów dla najlepszych firm do użycia podczas podróży. Wymieniam wszystkie te, których używam, aby zaoszczędzić pieniądze, gdy jestem w drodze. Zaoszczędzą Ci pieniądze podczas podróży.

Chcesz więcej informacji o Meksyku?
Pamiętaj, aby sprawdzić nasz solidny przewodnik do miejsca docelowego w Meksyku, aby uzyskać jeszcze więcej wskazówek dotyczących planowania!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post